Psychologia kontemplatywna

Czy jestem ok?

 

To pytanie, które zadaje sobie większość z nas w najróżniejszych sytuacjach życiowych.

I bardzo często odpowiedź brzmi: nie, nie jestem. Coś jest ze mną nie tak.

Znacie to uczucie?

Chogiam Trungpa napisał, że ogromna ilość chaosu rodzi się w świecie, ponieważ ludzie nie doceniają sami siebie.
Nigdy nie rozwinęli w stosunku do siebie współczucia i łagodności, dlatego też nie są w stanie doświadczyć harmonii i spokoju.

I to, co projektują na innych jest w konsekwencji nieharmonijne i pomieszane.

Wrodzone zdrowie

 

Skąd się to bierze?

Według psychologii kontemplatywnej przychodzimy na świat z wrodzoną mądrością i zdrowiem psychicznym. Jednak bardzo często, z różnych przyczyn, tracimy z nim kontakt. Zdrowie jest przysłonięte przez nerwicę i pomieszane. Nie znaczy to jednak, że znika. Możemy je odsłaniać dzięki relacji opartej na współczuciu.

Na tym właśnie opiera się psychologia kontemplatywna.

Kładzie ona akcent na rozpoznawanie, wspieranie i docenianie wrodzonego zdrowia psychicznego. Terapia koncentruje się  na dostrzeganiu  i ożywianiu zdrowych stanów, które są obecne nawet w niezdrowych zachowaniach.

Jak powstała psychologia kontemplatywna?

 

Psychologia kontemplatywna ukształtowała się dzięki współpracy tybetańskiego mistrza medytacji Czogiama  Trungpy Rinpoche z psychologami i psychiatrami skupionymi wokół założonego przez niego w 1974 r. w Stanach Zjednoczonych Instytutu Naropy (obecnie Uniwersytet Naropy).

Łączy wiedzę pochodzącą ze współczesnych technik pracy terapeutycznej zorientowanych na proces, z wiedzą z zakresu psychologii buddyjskiej. Ta ostatnia składa się z tysięcy lat wiedzy o funkcjonowaniu umysłu zarówno w stanie harmonii (w zdrowiu) jak i pomieszaniu (neurozy).

Trungpa Rinpoche przekształcił tradycyjne nauki buddyjskie na język bardziej zrozumiały dla ludzi Zachodu wykorzystując pojęcia zachodniej psychologii takie  jak: ego, neuroza, lęk, depresja czy nieświadome wzorce myślowe. Dzięki takiemu podejściu zachodni psychoterapeuci i psychiatrzy znaleźli inspiracje w buddyzmie i dostrzegli nowe możliwości terapeutyczne w praktyce medytacji.

Medytacja

 

W kontemplatywnym podejściu do pracy  z innymi ważną praktyką, dzięki której zapoznajemy się ze sobą jest medytacja oparta na uważności i świadomości. Praktyka medytacji zapewnia nam regularną szansę badania swojego doświadczenia, zaprzyjaźniania się ze sobą i połączenia z naszym wrodzonym zdrowiem mentalnym.