Medytacja
“Przez medytację mam tu na myśli coś bardzo podstawowego i prostego, co nie jest zarezerwowane dla konkretnej kultury, czy religii.”
Czogiam Trungpa
Medytacja to trening umysłu.
Pomaga nam być obecnym, być tu i teraz.
Bez treningu jest to trudne, bo nasz umysł ma swoje nawyki: zwykle zanurzony jest w fantazjach, we wspomnieniach, w żalach, w planach. W przeszłości i w przyszłości.
A przecież czas teraźniejszy, to tak naprawdę jedyny czas, jaki mamy…
Są różne rodzaje medytacji i różne techniki (można powiedzieć, że medytacja to po prostu skupienie na czymś uwagi. Tak naprawdę nasz umysł zawsze nad czymś medytuje – zwykle obiektem medytacji jesteśmy my i nasze dramaty).
Tu piszę o bardzo prostej i bardzo starej technice, która stała się później podstawą praktyki mindfulness.
Najprościej mówiąc: powracamy do chwili obecnej (właściwie instrukcję można byłoby sprowadzić o hasła: kiedy odlatujesz w przeszłość lub przyszłość, wracaj).
Bieganie i medytacja – jak przetrwać trudne początki
Zapominamy czasem o ciele, kiedy chcemy się rozwijać wewnętrznie, czy duchowo. Siedzimy w głowie, a ciało traktujemy jak źle opłacanego robotnika w epoce rewolucji przemysłowej, który ma dla nas pracować przez 12 godzin dziennie. A przecież ciało i umysł są połączone. Jedno wpływa na drugie.
Medytacja dla początkujących – 7 rzeczy, o których warto pamiętać
Czy jesteś jedną z tych osób, które za każdym razem gdy słyszą o dobroczynnych skutkach medytacji obiecują sobie, że następnym razem/ jutro/ w nowym roku na pewno spróbują?
A może już spróbowałeś i owszem, coś w tym było, ale jakoś trudno wdrożyć to w domu?
Jeśli tak, to ten artykuł jest dla ciebie.
10 powodów, dla których warto medytować ( i jeden skutek uboczny)
Często medytacja kojarzona jest z odmiennymi stanami świadomości, z czymś niezwykłym, mitycznym i osobliwym. Z całkowitym oderwaniem od świata.
Moje dośwadczenie jest zupełnie inne. Dla mnie medytacja to coraz intensywniejsze zbliżanie się do rzeczywistości.
Co nam to daje?